Thursday October 6, 2022
Hours 8:00 A.M. to 5:00 P.M. Monday - Friday

Alerts

Property taxes are due October 31st.

Committees

flagcourthouseWelcome! The committees within Davison County work with several government entities to bring services to the public on a local level.

 

 

 

Emergency Management/911:

Dennis Kiner, County Commissioner


Health Insurance Committee:

Tonya Meaney, HR Director- Chair
Brenda Bode, County Commissioner
Randy Reider, County Commissioner
Karen Wegleitner, Planning & Zoning & Emergency Management Deputy Director
Carla Wittstruck, Dept. of Equalization Assessor
Susan Kiepke, Auditor
Dawn Grissom, Sheriff Administrative Assistant
David Beintema, Treasurer

 


Risk Management Committee:

Tonya Meaney, HR Director/Safety Coordinator-Chair
John Claggett, County Commissioner
Craig Bennett, Veteran Services
Karen Wegleitner, Planning & Zoning & Emergency Management Deputy Director
Don Radel, Sheriff’s Department
Joel Rang, Maintenance Department Director
Andrea Horton, Highway Dept.
David Beintema, Treasurer
Tim Reitzel, Chief Deputy Sheriff


District III Representative:

John Claggett, County Commissioner


Davison/Hanson Extension Board:

Kim Weitala , County Commissioner
Brenda Bode, County Commissioner
Becky Muhs, Resident of Davison County
Garry Freier, Resident of Davison County


Alcohol Center & Mental Health Board:

Dennis Kiner, County Commissioner
Steve Harr, Sheriff
Randy Stiles, County Resident


Fair Board:

Barb Weber, Resident of Davison County-Chair
Brenda Bode, County Commissioner
Brad Greenway, Resident of Davison County
Mary Froning, Resident of Davison County
George Briedenbach, Resident of Davison County
Ben Roudabush, Resident of Davison County
Christine Norwick, Extension Office Administrative Assistant
Lawrence Schmitt, Fair Grounds Maintenance
Joel Rang, Maintenance Department Director
Caroline Hansen, 4-H Youth Program Advisor


Intergovernmental Relations:

John Claggett, County Commissioner
Kim Weitala, County Commissioner
Susan Kiepke, Auditor


Union Negotiations Committee:

Tonya Meaney, HR Director- Chair
Dennis Kiner, County Commissioner
Kim Weitala, County Commissioner


County Coroner:

Bart Frederickson, Bittner Funeral Home, Coroner


Deputy County Coroner:

Luke Mauer
Charlie Ibis
Steve Harr, Sherriff


Legislative Contact Person:

John Claggett, County Commissioner
Dennis Kiner, County Commissioner
Brenda Bode, County Commissioner
Kim Weitala, County Commissioner
Randy Reider, County Commissioner


Serviceman’s Memorial Cemetery Board:

Randy Reider, County Commissioner
Denis Kiner, County Commissioner


County Doctor-Jail Incarceration:

Mitchell Clinic


Personnel Policy Review Committee:

Tonya Meaney, HR Director-Chair
Dennis Kiner, County Commissioner
Randy Reider, County Commissioner
Dawn Grissom, Sheriff Administrative Assistant
Susan Kiepke, Auditor
David Beintema, Treasurer
Steve Harr, Sheriff
James D. Taylor, Assistant State’s Attorney


Highway Board:

John Claggett, County Commissioner
Dennis Kiner, County Commissioner
Brenda Bode, County Commissioner
Kim Weitala, County Commissioner
Randy Reider, County Commissioner
One member of each Township Board as liaison


Landfill Board:

Kim Weitala, County Commissioner


Library Board:

Kim Weitala, County Commissioner


Planning & Zoning Commission:

Bruce Haines-Chair – Term Expires: 12/31/2023
Steve Thiesse – Term Expires: 12/31/2023
Kim Weitala – Term Expires: 12/31/2024
Lewis Bainbridge – Term Expires: 12/31/2024
Brenda Bode – Term Expires: 12/31/2024
Charles Storm – Term Expires: 12/31/2024
David Anderson – Term Expires: 12/31/2024


Weed Board:

Bryan Bode-Chair – Term Expires: 12/31/2024
Brenda Bode – Term Expires: 12/31/2022
Tyler Page – Term Expires: 12/31/2022
Terry Nutter – Term Expires: 12/31/2022
Steve Roth – Term Expires: 12/31/2023
James Miller – Term Expires: 12/31/2023
Kevin Deinert – Term Expires: 12/30/2023


MRC Nomination:

Dennis Kiner, County Commissioner- Term Expires: 12/31/2023


James River Water Development Representative:

Brenda Bode, County Commissioner
Kim Weitala, County Commissioner


Lower James RC&D Representative:

Dennis Kiner, County Commissioner


Soil Conservation Committee:

Dennis Kiner, County Commissioner


Liaison to States Attorney, Treasurer, Maintenance:

John Claggett, County Commissioner

Liaison to Emergency Management/Planning & Zoning,, Register of Deeds, Veteran’s Service Officer:

Denny Kiner, County Commissioner

Liaison to Human Resources, Auditor :

Kim Weitala, County Commissioner

Liaison to County Health Nurse, Director of Equalization, Sheriff, Jail:

Randy Reider, County Commissioner

Liaison to Extension/Fairgrounds, Highway, Weed:

Brenda Bode, County Commissioner


Drainage Board:

Jay Larson-Chair, County Resident-Term Expires: 12/31/2022
Dennis Kiner, County Commissioner-Term Expires: 12/31/2023
Brenda Bode, County Commissioner-Term Expires: 12/31/2022
Mark Klumb, County Resident-Term Expires: 12/31/2023
Gregg Bult, County Resident-Term Expires: 12/31/2023
Chet Edinger, County Resident-Term Expires: 12/31/2022
Jerry Bucholz, County Resident-Term Expires: 12/31/2023


EX-Officio Members of the Drainage Board: 

Jeff Bathke, Zoning and Emergency Management Director
Rusty Weinberg, Highway Superintendent
Susan Kiepke, Auditor
Karla Love, Director of Equalization
Karen Wegleitner, Deputy Director Planning & Zoning


Local Emergency Planning Committee (LEPC) Representatives:

Jeff Bathke, Emergency Management
Karen Wegleitner, Emergency Management
Adam Frerichs-SDOEM Emergency Management
Skyler Kehn, Emergency Management
Brandon Wingert, Emergency Management
Steve Harr, Law-Sheriff
Tim Retizel, Law-Chief Sheriff Deputy
Mike Koster, Law-PD Cheif
Dean Knippling, Law-PD
Micheal Peterson, Law-HWY Patrol
Dawn Niehoff, Law/Communications 911
Marius Laursen, Fire Chief
Shannon Sandoval, Fire Marshall
Dave Kluth, Fire
Gregg Thibodeau, Fire
Michelle Carpenter, Health
Roswitha Konz, Health
Vacant-DWU, Health
Jenna Auch, Health
Ruth Ragels, Military
Vicki Lehrman, Health-Hospital Rep
Petar Mirkovic, Health-Firesteel
Bob Everson, Elected Official
Dennis Kiner Sr., Elected Official
Susan Kiepke, Elected Official
David Beintema, Elected Official
Becky Pitz, Covered Facility
Sarah Blaine, Covered Facility
Rebecca Giddens, Red Cross
Jackie Horton, Community Group
CPT Bill Middendorp, Community Group
CPT Deb Middendorp, Community Group
Adam Kjerstad, Community Group
Andy Mentele, Community Group (SAR)
John Sieverding, Education
John Heemstra, Education
Stephanie Ellwein, City Administration
Kyle Croce, Environmental-Mitchell
Gene Deinert, Environmental-Mt. Vernon
Dave Duba, Environmental-Ethan
J.P. Skelly, Broadcast Media
Randy Pratt, Amateur Radio
Dan Muck, Community Member
Rusty Weinberg, Transportation
Andrew Miller, CHS
Joe Schroeder, Environmental City of Mitchell
Mark Jenniges, Environmental City of Mitchell

 


Technology / Website Committee:

Dave Beintema-Chair, Treasurer
John Claggett, County Commissioner
Susan Kiepke, Auditor
Danna Kolbek, Deputy Register of Deeds
Jeff Bathke, Planning & Zoning & Emergency Management Director
Jim Matthews, Deputy Auditor
TIm Reitzel, Chief Deputy Sheriff
IT Adviser: Tech Solutions


County Space Committee:

Joel Rang-Chair, Maintenance Department Director
Kim Weitala, County Commissioner
Randy Reider, County Commissioner
Deb Young, Register of Deeds
Susan Kiepke, Auditor


Search and Rescue:

Confidential- On file in the Auditor’s office for insurance purposes.


Contact Us

email

Davison County
200 East 4th Ave.
Mitchell, SD 57301

Leave a Reply